Yandex

Kanalizasyon Neden Tıkanır?

Profesyonel Kanalizasyon Neden Tıkanır? Hizmeti

Kanalizasyon Neden Tıkanır?

Kanalizasyon tıkanmasının birçok sebebi vardır. Bu sebepler bazen bilinçsiz davranışlardan kaynaklanırken bazen de doğal afetlerden kaynaklanabiliyor. Ancak her iki durumda da işler oldukça zorlaşıyor ve tıkanan kanalizasyon birçok problemi beraberinde getiriyor. Çözümü ise çoğu zaman zorlayıcı olduğu için önceden önlem almakta her zaman fayda oluyor. Peki, kanalizasyon neden tıkanır ve tıkanma durumunda ne yapmak gerekir?

Kanalizasyon Tıkanma Sebepleri

Tıkanan kanalizasyonların, birçok tıkanma nedeni olabilir. Bu nedenler arasında şunlar yer alıyor;

  • Tuvaletlere atılan peçete, ıslak mendil vb. şeyler.
  • Arındırılmamış temizlik suları.
  • Doğal afetler.

Bunlar kanalizasyonların tıkanmasında rol oynayan en büyük etmenlerdir. Tıkanıklık, erimesi veya geçişi olmayan şeylerin kapakta tıkılmasıyla meydana gelir. Peçeteler, ıslak mendiller tıkanıklığa sebep olabilecek başlıca maddelerdir. Kapağa yapışan kağıt havlular da kanalizasyonların tıkanmasına neden olacaktır.

Peçete ve Islak Mendiller

Evlerde veya mekanlarda tuvaletlere atılan peçete ve ıslak mendiller gider kapağına yapışarak kapağın tıkanmasına neden olur. Bu da kanalizasyonlarda tıkanıklığı meydana getirir ve işler oldukça zorlaşır. Zor durumlarla karşı karşıya kalmamak için evlerde tuvaletlere hiçbir nesnenin atılmaması gerekir.

Arındırılmamış Temizlik Suları

Lavabodan aşağı dökülen kirli temizlik suları kanalizasyonların tıkanmasındaki başlıca sebepler arasında yer alıyor. İçlerindeki maddeler sıvının kapaktan geçmesi engelleyecek şekilde olursa, kanalizasyon kolay bir şekilde tıkanabiliyor. Bu nedenle kirli suları lavabodan aşağı dökmemek veya dökerken ilk önce arındırmak gerekiyor.

Doğal Afetler

Doğal afetler de kanalizasyonların tıkanmasına neden olabiliyor. Giderin tıkanmasına neden olabilecek herhangi bir doğal afet, ızgaralarda tıkanıklığa neden olabiliyor. Doğal afetler için herhangi bir önlem alınamasa da her an dikkatli davranmak gerekiyor. Sel olması durumunda kanalizasyon kolayca tıkanabilir bunun gibi bir durumda suyun giderden akması için suyun boşaltılması ve ilerlemesi sağlanmalıdır.

 


Comodo SSL