Yandex

Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Profesyonel Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Hizmeti

Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Kanalizasyonlar; binaların giderlerini taşımaya yarayan alt yapı sistemleri olarak tanımlanır. Binalardan kanalizasyon borularına atılan bazı cisimler ve yanlış kullanım sergilenmesi kanalizasyon tıkanıklarına davetiye çıkartır.

Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Oluşur?

Kanalizasyon tıkanıklığının sebepleri diğer gider sistemlerindekilerde hemen hemen aynıdır. Kanalizasyonlar, binalardaki atık suların uzaklaştırılması işlemini geçekleştirmek içindir fakat bazen yanlış kullanımlar tıkanmalar yaşatır.

Bu kullanımları şöyle sıralanabilir;

  • Sürekli olarak giderlere peçete gibi katı atıkların atılması
  • Yanlışlıkla veya bilinçli olarak büyük cisimlerin giderlere atılması
  • Uzun yıllar hizmet veren alt yapının eskimesiyle oluşan tesisat problemleri
  • Uzun yıllar kullanımın meydana getirdiği doğal tıkanıklık
  • Donma tepkisi verecek inşaat vb. atıkların kanallarda tıkanıklığa sebep vermesi

Bu sebepler kanalizasyon tıkanıklığında en çok karşılaşan sebeplerdir. Kanalizasyon tıkanıklığının önüne geçmek adına doğru kullanım gerçekleştirilmeli ve gerekli bakımlar yapılmalıdır. Peki, kanalizasyon tıkanıklığı nasıl açılır ve neler yapılmalıdır? Bu yazıda bundan bahsedeceğiz.

Tıkalı Kanalizasyon Nasıl Açılır?

Kanalizasyon tıkanıklıklarında kameralı cihazların kullanımı ile kolay bir şekilde tıkanıklık belirlenebiliyor. Cihaz kamerası ekrandan takip edilerek tıkanıklık olan bölge saptanarak eğer gerekiyorsa robot cihaz ile tıkanıklık açılmaya çalışılır. Robot cihaz kullanımını gerektirmeyecek tıkanıklıklar da olabilir. Bu durumda cihaz başlığı değiştirilerek tıkanıklığı yaratan soruna göre açma işlemi gerçekleştirilir. Bunlar; büyük yabancı cisimler, donan maddeler veya biriken kimyasallar olabilir.

Kanalizasyon Tıkanıklığı Sorununun Boyutu

Kanalizasyon tıkanıklığı ile karşı karşıya kalındığında iyi bir analiz yapmak gerekir. Tıkanıklığın giderileceği alanın eski oluşu, diğer birimlerle bağlantısı, muhtemel sorunun türü gibi birçok parametre birbiri ile bağlantılı olduğu için çözüme gitmek zorlaşabilir. Bu durumda profesyonel hizmet alarak sorunların daha kolay çözülmesi sağlanmalıdır. Yanlış uygulamalar, tıkanıklığı daha kötü hale getirerek farklı sorunlar arasında bağlantıyı arttırabilir.


Comodo SSL